Jak podnikat bez živnostenského listu

Podnikání bez klasického živnostenského oprávnění? Jistě, je tu pár variant

Zní to nějak podivně? Přitom, OSVČ bez živnosti je v naší zemi poměrně dost. Pokud jste někdy slyšeli u autorských honorářích, v tomto případě vůbec živnostenský list nepotřebujete. De facto k ničemu může být i spisovatelům, hercům, hudebníkům a jiným umělcům. Pouhou registraci na příslušném obecním nebo městském úřadu pak vyžaduje podnikání v zemědělské výrobě nebo lesním hospodářství.

Někdy je to ale s živností výhodnější, založit si ji můžete vlastně kdykoliv

Tisíc korun poplatek a rázem jste OSVČ, přesně tak to funguje na živnostenských úřadech. Ale pozor, okamžikem založení živnosti vám začíná celá řada povinností, z nichž některé jsou i trochu nepříjemné. Musíte platit pojištění – sociální a zdravotní – ale také mít přehled o svém účetnictví (o což se ale může za jistou úplatu postarat osobní účetní). Vyšší výdajový paušál však určitě nezní špatně, dílem i proto se zakládají nové a nové volné živnosti. Mezi další možnosti, jak podnikat bez živnostenského listu, se řadí třeba povolání advokáta, makléře nebo soudního znalce a tlumočníka. Zákony však u takových povolání často vyžadují absolvování státní zkoušky.

Pokud je předmět podnikání vedlejší činností (tedy podnikáte například při zaměstnání a jde jen o přivýdělek), nemusíte v prvním roce hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. V dalších letech se bere v potaz dosažený roční zisk, z nějž se stanoví zálohy na příslušné pojistky. Chcete-li se dozvědět více, Zákon o daních z příjmů vypočítává činnosti, k nimž není živnostenský list přímo potřeba. Je to například příjem z výkonu nezávislého povolání nebo příjem z užití nebo poskytnutí autorských práv.

Jedna odpověď na “Jak podnikat bez živnostenského listu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *