Jak podnikat DPH

Kdo se vlastně může stát plátcem DPH? Jaké to s sebou nese výhody a nevýhody?

Ať už se stanete copywriterem, IT specialistou na volné noze nebo si otevřete malý obchod, správně zvolené know-how je tu klíčové. Musíte ale mít i základní znalosti o tom, co živnostník může a co nikoliv. Tak například, kdy se stanete plátci DPH a jaké to s sebou nese výhody a nevýhody?

Registrovat se jako plátce DPH, to znamená strávit nad papírováním poněkud více času

Otázku, jak podnikat DPH, si pokládá určitě každý začínající podnikatel. Určitě ale není důvod k nějaké panice, protože rozdíl mezi plátcem a neplátcem je hlavně v tom, jakého obratu oba podnikatelé (resp. živnostníci) dosáhnou. Plátcem DPH se totiž automaticky musí stát ten podnikatel, který za posledních dvanáct měsíců docílil obratu vyššího než jeden milion korun. Povinnost registrovat se platí i pro ty, kteří poskytují své služby v rámci EU, tedy například i na Slovensku. V některých případech se placení DPH ve finále vyplatí a podnikatel se stane dobrovolným plátcem.

Jak podnikat a DPH? Je třeba vzít v potaz, jací jsou vaši klienti, hraje to poměrně velkou roli

Pro podnikatele, jenž je zákazníkem (resp. odběratelem), je lepší být plátcem DPH, pokud do stejné skupiny spadá i dodavatel. Je to jednoduché, daň z nakoupeného zboží si pak lze vlastně odečíst. Výhodnější je pak stát se plátcem DPH i v případech, kdy podnikatelovy výdaje převyšují celkové příjmy. Stát pak podnikateli vrací takovou částku, která vzniká z rozdílu daně z přidané hodnoty mezi nakoupeným a následně prodaným zbožím.

Otázku, jak podnikat a vyřešit DPH, si nemusí pokládat ti podnikatelé, kteří mají relativně malý zisk (například tři sta tisíc korun ročně). V podobných případech by se musely hodně zpřísnit zákony, což v této generaci asi nepřichází v úvahu, ačkoliv se prostředí pro podnikání v posledních letech v určitém ohledu zásadně mění.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *